Uczniowie w Finale Konkursu Elektrycznego - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 27 w Lublinie

Tag img 24.03.2024, 09:12

Uczniowie w Finale Konkursu Elektrycznego

„Pstryk i działa”

Finał konkursu Pstryk i działa

15.03.2024 r. odbył się finał VI Regionalnego Konkursu Elektrycznego „Pstryk i działa”. Konkurs jest organizowany przez Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie, pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie i Prezydenta Miasta Lublin.

Uczennice z naszej szkoły Zoja Augustowska, Lidia Maciejewicz i Jagoda Klisowska zmierzyły się z rywalami z różnych szkół województwa lubelskiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i regionalnego. W styczniu odbył się pierwszy etap: rozwiązanie testu teoretycznego przez uczniów klas ósmych. Etap ten wyłonił 3 osoby z największą liczbą punktów. Drużyna reprezentująca szkołę dostała kolejne zadanie. Zadanie projektowe, polegało na wykonaniu przez grupę uczniów doświadczenia fizycznego z zakresu elektromagnetyzmu i udokumentowaniu wykonanej pracy krótkim filmem. Grupa ze swoim filmikiem zakwalifikowała się do finału. Uczennice przedstawiły model silnika elektrycznego.

Podczas finału uczniowie pracując w grupach zmierzyli się z zadaniem doświadczalnym, polegającym na zbudowaniu obwodu prądu elektrycznego według schematu, korzystając z urządzeń znajdujących się w pracowniach elektrycznych. Wiedza z zakresu elektromagnetyzmu była niezbędna do właściwej realizacji układu. Zadanie finałowe polegało na dobraniu odpowiedniej rezystancji do diody LED tak, żeby dioda świeciła jak najjaśniej i nie uległa uszkodzeniu.

Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zajęła w finale III miejsce.

W procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za zajęcie III miejsca przyznawane są im dodatkowe punkty rekrutacyjne!

Gratulujemy!!!

Małgorzata Mergo