Każdy człowiek posiada wewnętrzną siłę popychającą go do rozwoju. Siły tej nie można powstrzymać, ale dziecko, by ją zużytkować potrzebuje pomocy dorosłych.
Maria Montessori
MISJA
Szkoły Podstawowej nr 27 im. M. Montessori w Lublinie
- W szkole preferowane są działania oparte na zasadach partnerstwa, przyjaźni, szacunku i życzliwości.
- Nauczyciele w pracy dydaktyczno-wychowawczej kierują się dobrem uczniów. Troszczą się o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Kształtują właściwą postawę moralną i obywatelską swoich wychowanków. Dążą do pełnego rozwoju ich osobowości.
- Szkoła wspiera rozwój dzieci poprzez stworzenie bezpiecznej i twórczej atmosfery procesu nauczania.
- Nauczyciele dążą do rozpoznawania, zachęcania, rozwijania indywidualnych uzdolnień oraz umiejętności uczniów. Rozbudzają chęć i szacunek do nauki, pojmowanej jako proces trwający przez całe życie.
- Szkoła przygotowuje uczniów do przyszłego życia poprzez uczenie wzajemnej tolerancji i zrozumienia potrzeb innych ludzi, kształtowanie pozytywnego podejścia do nauki oraz pracy, zachęcanie do działania zespołowego, uświadamianie odpowiedzialności za rozwój środowiska przyrodniczego i społecznego.
Przykład dobrych praktyk |
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…
13 listopada odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego przeprowadzoną przez Panią Natalię Kraszkiewicz. Udział w niej wzięli uczniowie z klas 7eM, 4 M10, M12, dyrekcja i nauczyciele. Celem głównym przeprowadzonych zajęć była inscenizacja II części Dziadów Adama Mickiewicza. W ciemnej sali, oświetlonej jedynie światłem świec, przygotowano poczęstunek dla dusz, które błąkają się szukając szczęścia. Prowadzący obrzęd dziadów – Guślarz- zaprasza poszczególne duchy – najpierw lekkie, potem ciężkie a na końcu średnie, pytając o ich winę, otrzymaną karę a następnie przyjmuje od nich pouczenie. Obrzęd dziadów w wykonaniu uczniów to przybliżenie romantycznego postrzegania świata, w którym prawdy żywe ścierają się z prawdami martwymi, a także dobry sposób na zachęcenie uczniów do poznania wszystkich części romantycznego dzieła.
Tekst i zdjęcia Natalia Kraszkiewicz
Materiały do prezentacji o szkole opracowały: Katarzyna Lenart, Ewa Orłowska
Projekt i animacja Agnieszka Trojniak