WAŻNE

ZEBRANIE RADY RODZICÓW

Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w czwartek, 21.09.2023 r. o godzinie 16:00 w holu głównym w budynku przy ul. Kresowej 7.

Festiwalowy tydzień

W trzecim tygodniu września uczniowie grup III poziomu Montessori i wiele innych klas z naszej szkoły uczestniczyło w Lubelskim Festiwalu Nauki. Wykłady i warsztaty odbywały się na różnych uczelniach.

Tekst i zdjęcia Dorota Kowalczyk

Relację z festiwalu przygotowały uczestniczki Koła Dziennikarskiego, którym opiekuje się Dorota Kowalczyk

W poniedziałek wysłuchaliśmy wykładu na temat sztucznej inteligencji. Obejrzeliśmy filmy o robotach, które samodzielnie się poruszają, podejmują decyzje i mogą pomagać nam w codziennym życiu. Niektóre z nich wyglądają i zachowują się jak istoty żywe, np. psy albo renifery czy też ludzie. Pan prowadzący wykład polecił nam kilka filmów związanych z robotami i etyką sztucznej inteligencji. Czy wiecie, że roboty kierują się pewnymi zasadami? Nie mogą na przykład skrzywdzić człowieka nawet na jego rozkaz, ale muszą go chronić. W wykładzie o podobnej tematyce uczestniczyliśmy we wtorek, ale wtedy mieliśmy też okazję zadawać pytania dotyczące robotów.  
    W środę rozmawialiśmy o odpadach i segregacji śmieci. Dowiedzieliśmy się, na jakie grupy dzieli się odpady, które z nich są zagrożeniem dla człowieka i jak długo rozkładają się w środowisku. Sprawdzaliśmy
z jakiego materiału wykonane są butelki, z których pijemy, czy mogą być poddane recyklingowi i co oznaczają symbole umieszczone na opakowaniu.

    W czwartek część z nas udała się na wykład o magicznej matematyce, na którym nauczyliśmy się pewnych trików i sztuczek przydatnych w rozwiązywaniu zadań. Druga grupa z kolei wysłuchała wykładu Czym otruto Królewnę Śnieżkę? Rozmawialiśmy o trujących substancjach, roślinach i zwierzętach, których jad może być niebezpieczny. Czy wiecie, że pestki jabłek, śliwek i moreli spożywane w dużych ilościach mogą być trujące?
    Ostatniego dnia udaliśmy się na uczelnię WSEI, gdzie bawiliśmy się w tworzenie poezji. Podzieleni na grupy układaliśmy z przypadkowo wylosowanych słów wiersze, dopisywaliśmy przenośnie, wyjaśnialiśmy frazeologizmy, tworzyliśmy kaligramy i akrostychy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co oznaczają te pojęcia, sprawdź w słowniku. 😉
    To był ciekawy tydzień. Niektórym z nas udało się zdobyć nagrody za aktywność na zajęciach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też uda nam się wysłuchać kilku wykładów.
Zofia Matlakowska i Nina Woźnica (M2)

Szkoła Podstawowa nr 27 im.Marii Montessori w Lublinie © 2018 - 2023 Frontier Theme