WAŻNE

ZEBRANIE RADY RODZICÓW

Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w czwartek, 21.09.2023 r. o godzinie 16:00 w holu głównym w budynku przy ul. Kresowej 7.

Wycieczka klasy M12

W dniach 20-23 września grupa M12 uczestniczyła w pokazach i warsztatach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pierwszego dnia odkryliśmy fascynujący świat roślin i ich związków biologicznie czynnych (m.in. olejków eterycznych, alkaloidów, garbników, glikozydów). Współczesna farmakologia oraz kosmetologia wprowadzają do receptur produktów surowce pochodzenia naturalnego, które pobudzają m.in. procesy odnowy komórek oraz zwiększają ich zdolność do przyswajania substancji odżywczych. Organoleptycznie, za pomocą prostych kluczy i sprzętu laboratoryjnego (pod mikroskopem i stereoskopem), mogliśmy rozpoznawać różne rodzaje surowców tkankowych (kwiaty, owoce, korzenie, liście) oraz beztkankowych (olejki, oleje, miody).
Drugiego dnia poznaliśmy ciekawe grzyby Micromycetes, które wpływają na wiele aspektów życia. Wiele z nich powoduje procesy gnicia i zbijania różnych substratów, ale również produkują one metabolity, które przynoszą wiele korzyści dla ludzkości. Jest nadzieja, że świat nie utonie w plastikowych śmieciach, dzięki grzybowi Pestalotiopsis microspora. Gatunek ten został okrzyknięty nadzieją ekologów, gdyż produkuje enzymy będące w stanie rozłożyć poliuretan. Światło i ogrzewanie w domu dzięki grzybom z przydomowej szklarni? Już wkrótce może stać się faktem. Te i inne ciekawostki poznaliśmy na warsztatach i obserwowaliśmy mikroorganizmy pod mikroskopem.
Trzeciego dnia spełnialiśmy marzenia o zaprojektowaniu własnej gry. Podczas warsztatów korzystaliśmy z aplikacji Scratch. Zrozumieliśmy mechanizm oprogramowania gry. Po tych warsztatach możemy stworzyć grę, która będzie odzwierciedleniem naszej wyobraźni.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Trojniak

Szkoła Podstawowa nr 27 im.Marii Montessori w Lublinie © 2018 - 2023 Frontier Theme