WAŻNE

ZEBRANIE RADY RODZICÓW

Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w czwartek, 21.09.2023 r. o godzinie 16:00 w holu głównym w budynku przy ul. Kresowej 7.

Pedagog informuje

Na otyłość chorują miliony Polaków !!!
Taki alarm wybrzmiewa coraz głośniej. Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poświęcony problemowi otyłości wskazuje na bardzo dużą liczbę osób otyłych na świecie. Szacuje się, że do 2050 roku w wyniku chorób związanych z tą dolegliwością może umrzeć na świecie ponad 90 mln osób, a średnia życia skróci się o 3 lata. Rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością to nie tylko problem Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, ale również krajów takich jak Polska. Zaprezentowane w raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dane pokazują, że od 1976 roku do 2016 roku odsetek populacji, której BMI wynosiło więcej niż 30, zwiększył się w Polsce z 10% do 25%. Te informacje unaoczniają stopień problemu: ¼ Polaków jest otyła, a już 66% dorosłych mężczyzn i 51% kobiet ma nadwagę. Szczególnie niepokojące są dane na temat dzieci – w Polsce nadwagę ma 26% dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. 9% najmłodszych Polaków jest otyła.

W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole w ramach programu Jedz z głową odbyły się badania diagnostyczne 67 dzieci klas III. Uczniowie mieli wykonane trzy rodzaje pomiarów:
– masy ciała,
 – ciśnienia tętniczego krwi,
– wydolności fizycznej.
Wyniki tych badań zawiera raport: Wyniki badań kl.3

Prognozy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidują, że w wyniku tycia społeczeństwa, średnia długość życia obniży się w Polsce o 3,9 lat – gorzej ma być tylko w Meksyku. Wzrośnie również liczba wydatków na leczenie, spadnie nasza wydajność i obciążony zostanie budżet – choroby wynikające z otyłości będą generować nieobecności w pracy i konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Ważne jest więc, by w porę zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, bo epidemia otyłości (tak można mówić o tym zjawisku), niesie ze sobą poważne konsekwencje.
O chorobie mówimy w sytuacji, gdy wspomniany już wskaźnik BMI, określający stosunek masy ciała pacjenta do wzrostu, przekracza 30.
< 16,00 wygłodzenie
16,00-16,99 wychudzenie
17,00-18,49 niedowaga
18,50-24,99 wartość prawidłowa
25,00-29,99 nadwaga
30,00-34,99 I stopień otyłości
35,00-39,99 II stopień otyłości (kliniczna)
≥40,00 III stopień otyłości (skrajna)
Regularne przyjmowanie większej ilości energii niż to potrzebne, prowadzi do odkładaniu się jej nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Zbyt mocno rozwinięta tkanka tłuszczowa wydziela prozapalne czynniki, przez co w organizmie osoby otyłej występuje stan stałego zapalenia, sprzyjający uszkodzeniom narządów.
Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak:
• nadciśnienie tętnicze,
• cukrzyca typu-2,
• choroba niedokrwienna serca,
• miażdżyca,
• nowotwory (m.in. rak piersi),
• zwyrodnienia stawów, dyskopatie i inne schorzenia układu kostnego,
• bezdech senny,
• depresja.
Szczególnie niebezpieczna jest tzw. otyłość brzuszna. W tym przypadku czynnikiem diagnozującym
nie jest samo BMI (może być ono w normie lub wskazywać na niewielką nadwagę), ale także obwód
pasa – u kobiet nie powinien przekraczać on 88 cm, a u mężczyzn 102 cm.
Jej przyczyną jest przede wszystkim spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych,
zawierających tłuszcze typu trans oraz siedzący tryb życia i stres. Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko
wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaburza pracę narządów, takich jak wątroba
czy trzustka. Powoduje też zaburzenia gospodarki hormonalnej i znacząco obciąża kręgosłup,
zwłaszcza część lędźwiową.
Rodzice oraz pedagodzy, począwszy od przedszkola powinni wdrażać zdrowy styl życia i podejmować profilaktykę. Uświadamiać dzieciom, że efektem nadwagi może być cukrzyca.Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w Polsce w 2014 roku na cukrzycę chorowało 2,55 mln dorosłych osób (4-letnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2018 r. liczba ta wzrosła do 2,86 mln. Wśród dorosłych dominowały osoby powyżej 55 r. ż. Osoby chore stanowiły w 2018 r. 9,1% populacji dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży w 2018 r. chorowało 22,0 tys. osób, co stanowiło 3,2 % populacji dzieci i młodzieży.
Osobom zainteresowanym tematem polecam raport, którego celem jest przedstawienie danych, między innymi w zakresie epidemiologii cukrzycy. Informacje dotyczą dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Polecam także do obejrzenia filmy :tutaj
opracowała Regina Tatara

Szkoła Podstawowa nr 27 im.Marii Montessori w Lublinie © 2018 - 2023 Frontier Theme