Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto, które uświadamia, jak dużą wartość i znaczenie ma język. Język polski jest językiem żywym, zmienia się i wzbogaca o nowe wyrażenia.

Uczniowie z klasy 6c i 6 fM włączyli się w obchody tego święta i na bazie informacji zdobytych o neologizmach wymyślili słowa, które być może zagoszczą w języku Polaków.
Adrian Ziemba- uczeń z kl. 6c, podał następujące neologizmy: filmowiec- ten kto lubi filmy, chlebiosz- piecze chleb, książkasz- czyta książki.
Patryk Jakubas natomiast zaproponował takie określenia, jak: obiad-obiadkowo, stół- stołownik,guma do żucia- żujka, klaskanie- plask ,kucharz-garkotłok, łóżko- spalnik, telewizor- oglądnikowiec, lustro- odbijak, drzwi- otwornik.
A Kacper Wojciechowski jest autorem poniższych neologizmów: Myszka komputerowa-myszek, pies-piesełeł, mama-mateczka, okulary-patrzyałki, szkoła-uczylnik.
Natomiast z kl 6fM w zadanie zaangażowała się Karolina Potiopa, wymyślając bitanę jako określenie bitej śmietany, natomiast Staś Sadownik napisał list, którego treść jest następująca:

Mój drogaśny Borzywoju! 1.13.3021
Przedjutro wyjeżdżamy na wypoczyn, do BroTanii. Ależ będzie radościowo! Pojeździmy na gnarlakach, Wejdziemy na molocha i zjemy fluskaki. Będziemy tam przez dwa trygodnie. Szkoda, że nie możesz być z nami, ale mama mówi, że masz karana, po tym co zrobiłeś z bhakhiem pana Budzimira. Ale myślę, że Cthulhu Cię polubi. Może na początku nie wygląda zachęcająco, ale jak się go pozna bliżej, to całkiem miły przyntol.
Muszę już się pakować, bo niedługo przyjedzie konioworód. Trzymaj się i nie zapomnij nakarmić Flafika!
Twój ulubieniaśny
Ziemowit
Język potrafi zaskakiwać, świadczą o tym powyższe przykłady. Dbajmy o nasz język, bawmy się nim, nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Natalia Kraszkiewicz