Świetlica szkolna

Wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej:
Wniosek do świetlicy 2021_2022

 Kontakt z Panią Martą Markiewicz-osobą odpowiedzialną za organizację pracy świetlicy.
Telefonicznie : 514-721-993
poniedziałek, środa, czwartek 1000-1500
wtorek, piątek 700-1100
Istnieje możliwość spotkania w poniedziałek 1530-1700 oraz wtorek 800-930-po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

Nasza świetlica

W Szkole Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie znajduje się świetlica czynna codziennie w godzinach 6.30 – 17.00. Uczęszczają do niej dzieci klas I-III oraz młodszych grup Montessori. Do dyspozycji uczniów jest siedem sal, wyposażonych w gry  i zabawki, sprzęt audiowizualny oraz komputerowy.
        Celem świetlicy jest zapewnienie opieki wychowankom przed i po zajęciach lekcyjnych. Wychowawczynie świetlicy pomagają uczniom w odrabianiu prac domowych oraz utrwaleniu wiadomości zdobytych na zajęciach edukacyjnych. Formy i metody pracy służące rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień dostosowane są do wieku dzieci, ich temperamentu oraz możliwości intelektualnych.

W świetlicy prowadzone są zajęcia:

☺ plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik,

☺ muzyczne,

☺ fitness,

☺ literackie,

☺ ekologiczne,

☺ savoir -vivre.     

NASZE ZAJĘCIA – rok szkolny 2020/2021

Program prozdrowotny Na Zdrowie
W świetlicy szkolnej został zrealizowany autorski program prozdrowotny Na Zdrowie. W ramach programu uczniowie uzyskali wiedzę na temat higieny osobistej, żywności i odżywiania się, zasad bezpieczeństwa w domu i w szkole, a także umiejętności tworzenia relacji rówieśniczych oraz rozwiązywania konfliktów. Uczniowie zrozumieli, jak ważna jest umiejętność organizacji planu dnia i wdrażania aktywności fizycznej również podczas odpoczynku. Przypomnienie postaw proekologicznych, a także promocja działań prozdrowotnych były ważnym elementem uświadamiającym znaczenie dbałości o zdrowie od najmłodszych lat. Podczas realizacji treści programowych gościliśmy Panią Pielęgniarkę, która opowiadała o zasadach dbałości o higienę osobistą.
Zajęcia realizowały Panie Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis i Jagoda Antoniak

Dzień motyla
W świetlicy szkolnej zorganizowano Dzień motyla. Uczniowie z chęcią zaangażowali się dopasowując swoje ubrania do tematu spotkania. Świetliczaki zapoznały się z ciekawymi informacjami na temat motyli, oglądały książki i albumy tematyczne. Uwieńczeniem spotkania był motyli taniec w rytm muzyki.
Zajęcia zorganizowały Panie Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak.


Klub Młodego Odkrywcy
Podczas zajęć Klubu Młodego Odkrywcy uczniowie wykonywali interesujące eksperymenty z wodą sprawdzając jak działa siła wyporu. Poznawali właściwości otaczającego ich powietrza, sprawdzali też prędkość spadania różnych przedmiotów. Ćwiczyli sprawności manualne, rozwijali wyobraźnię poprzez tworzenie konstrukcji z elementów drewnianych, magnetycznych oraz kreatywnych klocków konstrukcyjnych.
Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska – Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak

Nasze małe ZOO
W ramach cyklicznych zajęć pt. Nasze małe ZOO uczniowie przygotowali informację o następujących zwierzętach. Liwia zaprezentowała wiadomości o koniach. Opowiadała o budowie anatomicznej koni oraz hipoterapii. Iga przygotowała ciekawostki o psach oraz sposobach dbałości i formach opieki nad zwierzętami. Kolejnym zwierzęciem w naszym małym ZOO była zebra. Uczniowie odczytali ciekawostki o zwierzętach. Wysłuchali piosenkę o zebrach oraz wykonali prace plastyczne wykonane różnorodnymi technikami.
Zajęcia zorganizowały Panie Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis i Jagoda Antoniak.

Dzień Dziecka
Podczas świętowania Dnia Dziecka atrakcji dla dzieci było co niemiara. Począwszy od zabaw tanecznych i improwizacji ruchowych zorganizowanych w szkole, a skończywszy na fitnessie, tabacie, układach tanecznych i zabawach z balonami realizowanych na świeżym powietrzu. Uczniowie brali udział w zabawach z chustą Klanzy, a także malowali interesujące pejzaże według własnego pomysłu. Malowanie twarzy oraz loteryjka trwały do końca pobytu dzieci w świetlicy szkolnej.

Organizacji wydarzenia podjęły się Panie Sylwia Laskowska-Rola, Alina Pydyś, Agnieszka Jakuszewska, Agnieszka Cis, Dorota Woźniak, Jagoda Antoniak

Program Mamy kota na punkcie mleka
W świetlicy zrealizowano program Mamy kota na punkcie mleka. Celem zajęć było zaznajomienie uczniów z bogactwem produktów mlecznych, ich różnorodnością, a także nabycie przez nich umiejętności wyboru produktów najbardziej wartościowych.
Podczas zajęć wychowankowie świetlicy szkolnej tworzyli mleczne menu, oglądali filmy edukacyjne dotyczące sposobu powstawania mleka oraz rodzajów mlecznych produktów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w świetlicowym konkursie plastycznym pt. „Mleczna przygoda” podsumowującym udział w programie.
Realizacji programu podjęły się Panie Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis i Jagoda Antoniak.

Piękna Nasza Polska Cała
Świetlica włączyła się w realizację Międzynarodowego Programu Piękna Nasza Polska Cała. W ramach realizacji zadań uczniowie: pozowali w foto budce w stroju ludowym, narysowali laurkę dla Lublina kredą na asfalcie, wykonali pracę plastyczną prezentującą herb miasta Lublina, a także zaprezentowali teatrzyk pt. „O powstaniu Państwa Polskiego”. Panie zorganizowały Dzień Mody Patriotycznej, Tydzień Legend i Baśni Polskich oraz świetlicowy konkurs plastyczny pt. „W świecie legend”. Odbyła się także projekcja dawnych dobranocek pt. „W starym kinie”, a także utworzono Kącik Książki Patriotycznej. Uwieńczeniem uczestnictwa w programie było zorganizowanie międzyszkolnego konkursu fotograficznego pt. „Lubelskie wiosną”.
Zajęcia przeprowadziły Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Monika Kulbaka, Dorota Woźniak, Alina Pydyś, Jagoda Antoniak

Wielkanocny czas oczekiwania
W trakcie oczekiwania na Święta Wielkanocne uczniowie wykonywali świąteczne prace plastyczne oraz wielkanocne pisanki przy użyciu różnorodnych technik plastycznych. Uczniowie zostali zapoznani z tradycją świętowania i obchodzenia Świąt Wielkanocnych, przypomnieli sobie znaczenie świątecznych symboli oraz Wielkiego Tygodnia. Uczniowie wręczali własnoręcznie wykonane kartki oraz słodkie niespodzianki Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły.
W tym szczególnym czasie świetliczaki oraz Panie pracujące w świetlicy szkolnej nie zapomniały o osobach potrzebujących, przebywających w Domu Pomocy Społecznej. Z potrzeby serca i chęci okazania wsparcia powstał kosz wielkanocny wypełniony kolorowymi pisankami i różnorodnymi atrybutami Świąt Wielkanocnych.
Panie zaangażowane w realizację zaprezentowanych działań: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Alina Pydyś, Dorota Woźniak, Jagoda Antoniak


Świętujemy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Międzynarodowego Dnia Mężczyzn uczniowie wraz z uczennicami z chęcią i zaangażowaniem składali serdeczne życzenia, wręczali własnoręcznie wykonane laurki oraz słodkie upominki Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły. Uczniowie wykonali również gazetkę tematyczną i zapoznali się z tradycją świętowania Dnia Kobiet i Mężczyzn. Poznali genezę powstania tych dni oraz różnorodne sposoby ich obchodzenia w innych krajach.
Organizacji wydarzenia podjęły się Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Dorota Woźniak, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak

Odkrywcy talentów

W ramach organizowanych
w świetlicy spotkań Odkrywcy talentów
swoją pasją podzielił się z nami uczeń
klasy M2 Filip.
Pasją chłopca jest gra na gitarze klasycznej.
Filip opowiedział nam o swoim instrumencie
i zagrał na nim najpiękniejsze polskie kolędy.

Organizatorzy: Jagoda Antoniak, Sylwia Laskowska – Rola, Agnieszka Cis

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA
26 lutego w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Dinozaura. Obchodzony jest on w celu przypomnienia o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i otoczeniu w jakim żyły. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o gadach, klimacie, krajobrazie oraz roślinności minionych lat. Młodzi odkrywcy przyrody uczęszczający do świetlicy szkolnej obejrzeli film pt. PLANETA DINOZAURÓW, czytali książki, wykonali makietę przypominającą ziemię zamieszkałą przez ciekawe okazy. Wykonali również piękne prace plastyczne, którymi została udekorowana sala świetlicowa. Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły Panie: Agnieszka Jakuszewska i Monika Kulbaka.

W dniu Światowego Dnia Dinozaura, który przypadał 26 lutego uczniowie zapoznali się z informacjami na temat tych prehistorycznych stworzeń żyjących w odległych czasach. Świetliczaki kolorowały, rysowały oraz wykonywały dinozaury. Uczniowie uczestniczyli również w konkursie plastycznym pt. W świecie dinozaurów. Wyłonionym laureatom serdecznie gratulujemy. Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak

Walentynki
12 lutego w świetlicy szkolnej uczniowie przygotowywali się do obchodzenia Dnia Św. Walentego. Własnoręcznie przygotowali kartki walentynkowe, które kreatywnie ozdobili. Napisali również życzenia pełne sympatii i życzliwości do kochanej osoby. Najczęściej tymi wyjątkowymi osobami, które wymieniały dzieci byli rodzice. Ponadto w tym dniu dzieci wykonały piękne prezenty w postaci papierowych serc na patyku. Starsi uczniowie chętnie czytali wiersze o królewnach i królewiczach, a także biografię św. Walentego – patrona zakochanych. Zajęcia zorganizowały Panie Agnieszka Jakuszewska i Monika Kulbaka.


Szkolne kolędowanie
Czas Bożonarodzeniowego oczekiwania natchnął świetliczaków do świątecznego kolędowania. Uczniowie śpiewali kolędy Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom. Składali świąteczne życzenia i wręczali prezenty. Dzieci wykonywały i ozdabiały bożonarodzeniową choinkę, a także wykonywały świąteczne ozdoby. Zabawy było co niemiara. Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak

DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI
29 stycznia uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w obchodach Dnia Składanki i Łamigłówki. Podczas zajęć rozwijających kreatywność, wyobraźnię oraz logiczne myślenie było m.in.: matematyczne łamanie głowy, „mnożenie pod górkę”, układanki z zapałek i patyków, labirynty, zagadki i zadania logiczne, łamigłówki słowne przygotowane przez uczniów. Był to bardzo dobrze spędzony czas, który był dla dzieci zarówno wysiłkiem umysłowym, jak i dobrą zabawą. Inicjatorkami akcji są Panie: Agnieszka Jakuszewska i Monika Kulbaka.


Dzień Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka zostały wykonane dekoracje w salach świetlicowych. Dzieci śpiewały piosenki, czytały wiersze, układały rymowanki, a także wierszyki z życzeniami, które zapisały w pięknie wykonanych laurkach. Rysowały portrety swoich bliskich, które wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Portret Babci i Dziadka”. Przedstawiały pomysły, jak uczcić Dzień Babci i Dzień Dziadka w tym trudnym czasie pandemii. Uczniowie również włączyli się w akcję „Bożonarodzeniowa ozdoba dla Seniora”. Wykonane ozdoby zostały przeznaczone dla Seniorów z Domów Pomocy Społecznej w Lublinie. Zajęcia zorganizowały Panie: Monika Kulbaka, Agnieszka Jakuszewska, Dorota Woźniak, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak.

Czas karnawału!
Dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami obchodów karnawału, jak świętuje się ten okres w różnych częściach świata. Wykonały własnoręcznie ozdoby i udekorowały salę. Wiele radości sprawiło im zrobienie masek i projektowanie strojów karnawałowych. Odbyła się parada, na której dzieci zaprezentowały stroje i maski. Zabawy przeprowadziły Panie Agnieszka Jakuszewska i Monika Kulbaka.

Świetlicowe Koło Fotograficzny Mały Fotograf
Podczas zajęć Świetlicowego Koła Fotograficznego Mały Fotograf uczniowie samodzielnie wykonywali zdjęcia. Tematyka zdjęć dotyczyła jesieni, celem uczniów było uchwycenie przyrody znajdującej się na terenie szkoły w sposób interesujący. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez uczniów: – tutaj.
Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak

Klub Młodego Odkrywcy
W ramach działalności Klubu Młodego Odkrywcy uczniowie ćwiczyli zdolności manualne, koncentrację, koordynację wzrokową poprzez konstruowanie innowacyjnych budowli z klocków w kształcie rurek. Uczniowie rozwijali wyobraźnię tworząc niekonwencjonalne przedmioty przy użyciu kreatywnych klocków konstrukcyjnych — kolorowe kształty. Podczas zajęć zorganizowano konkurs świetlicowy na najciekawszą budowlę z klocków pt. Miasto przyszłości.
Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska – Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak


Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia

W oczekiwaniu na św. Mikołaja i te szczególne dni – Święta Bożego Narodzenia – dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach. Wykonały piękne prace plastyczne m.in. Mikołaja i wieniec adwentowy z kolorowego papieru, dowiedziały się skąd pochodzi tradycja wykonywania wieńców i z czego wykonywano je dawniej. Pięknie ozdobiły piankowe choinki kolorowymi cekinami, wykonały choinki techniką quiling, a także poznały nową technikę plastyczną Iris folding i wykonały ciekawe kartki świąteczne. Uczniowie brali udział w konkursach świetlicowych: układali puzzle o tematyce świątecznej, tworzyli łańcuch choinkowe. Wygrane drużyny otrzymały nagrody. Zajęcia przeprowadziły Panie: Agnieszka Jakuszewska i Monika Kulbaka.

Podróże małe i duże – Bułgaria.
W grudniu w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia krajoznawcze z cyklu Podróże małe i duże . Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się ciekawych informacji na temat kultury i obyczajów panujących w Bułgarii. Dzieci poznały symbole narodowe, najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić w Bułgarii. Zapoznały się z cyrylicą, czyli pismem alfabetycznym służącym do zapisu języków wschodniosłowiańskich. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i powąchać kremy wyprodukowane w Bułgarii z popularnych w tym kraju kwiatów róż. Wykonały również róże z modeliny, a także doświadczenia z wykorzystaniem wody i muszli zebranych na bułgarskich plażach. Na koniec zajęć dzieci otrzymały miłą niespodziankę – muszlę, którą mogły zabrać do domu. Zajęcia zorganizowały Panie Agnieszka Januszewska i Monika Kulbaka.

Katarzynki, Andrzejki z językiem niemieckim
Nadszedł czas wspólnych tańców i zabaw. Roztańczone świetliczaki świetnie bawiły się przy gorących rytmach: dance, bollywood i reggaeton. Nie zabrakło również worka pełnego niespodzianek i wielu innych atrakcji, również w języku niemieckim. Radosne i roztańczone świetliczaki poznały niemieckie słówka i już nie mogą doczekać się zabawy karnawałowej.
Organizacji wydarzenia podjęły się Panie: Katarzyna Łopało, Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Alina Pydyś, Monika Kulbaka, Dorota Woźniak, Jagoda Antoniak

Dzień Misia
Świetliczaki świetnie bawiły się z okazji Światowego Dnia Misia. Uczniowie chętnie uśmiechali się i pozowali w Misiowej Fotobudce. Odtańczyli również taniec Gummy Bear oraz uczestniczyli w zabawach ze swoimi pluszakami.
Zajęcia zorganizowały Panie: Jagoda Antoniak, Sylwia Laskowska – Rola, Agnieszka Cis


Piękna Nasza Polska Cała
Świetlica uczestniczyła w realizacji Międzynarodowego Programu Piękna Nasza Polska Cała.
W ramach realizacji zadań uczniowie: rysowali Herb naszego miasta, brali udział w akcji BohaterON, zapoznali się z historią Powstania Warszawskiego, utworzyli plakat dla uczestników Powstania Warszawskiego. W świetlicy odbywały się Poranki Patriotyczne, podczas których dzieci zapoznały się z historycznymi wydarzeniami naszej Polski i śpiewały pieśni o tematyce patriotycznej. W rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie odśpiewali hymn Polski. Tworzyli improwizacje ruchowe do utworów muzyki klasycznej polskich kompozytorów, wykonali również biało-czerwone kotyliony. Wychowawczynie świetlicy zorganizowały dla dzieci konkurs plastyczny – Powstanie Warszawskie. Gazetka o tematyce patriotycznej była podsumowaniem realizacji programu.
Zajęcia przeprowadziły Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Monika Kulbaka, Dorota Woźniak, Jagoda Antoniak

Święto Komisji Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej uczniowie składali Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia oraz wręczali laurki. Dzieci zostały zapoznane z historią święta, a także mogły okazać wyrazy wdzięczności nauczycielom pracującym w naszej szkole.
Organizacji wydarzenia podjęły się Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis, Jagoda Antoniak


Każda pora roku jest dla nas piękna!
Stosy suchych liści są niezwykłym wyzwaniem. Skoki, zabawa w chowanego, ukryty skarb, rzucanie do celu, to tylko niektóre pomysły. Czekamy już na pierwszy śnieg!
Tekst i zdjęcia  Alina Pydyś

Dzień Psa
W świetlicy Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Agnieszka Cis i Jagoda Antoniak zorganizowały – Dzień Psa. Uczniowie zapoznali się z rasami psów, sposobami troski i dbałości o zwierzęta. Śpiewali piosenki tematyczne oraz tańczyli do wybranych, ulubionych piosenek. Rozwiązywali zagadki o psiej tematyce, a także wykonywali maski i psy metodą origami. Uwieńczeniem spotkania było wręczeniem uczniom psów wykonanych z balonów.

Dbaj o swoje zdrowie
W świetlicy 28.10 odbyło się spotkanie ze szkolną pielęgniarką. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowia i higieny. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o zagrożeniu jakie niesie koronawirus. Uczestnicy słuchali z zaciekawieniem oraz zadawali wiele pytań. Spotkanie zorganizowały Panie Agnieszka Wojtysiak i Marta Markiewicz
Dzień Kropki w świetlicy
Wychowankowie naszej świetlicy kolejny już raz aktywnie włączyli się w różne aktywności związane z Międzynarodowym Dniem Kropki. Tworzyli przy użyciu papierowych kropek piękne, różnorodne kompozycje plastyczne. Bawili się także plastikowymi korkami i pałeczkami kreując własne kolorowe mozaiki.
Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Jagoda Antoniak, Agnieszka Cis

Światowy Dzień Uśmiechu
Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu uczniowie składali najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły. W tym dniu szczególnie okazywali serdeczność i rozdawali uśmiechy.
Zajęcia zorganizowały Panie: Sylwia Laskowska-Rola, Jagoda Antoniak, Agnieszka Cis


KONKURSY ŚWIETLICOWE

Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego Zimowy pejzaż:

II miejsce
Eliza Bednarz, Oliwia Kawka
I miejsce
Hania Pawelec, Weronika Potiopa
III miejsce
Amelia Kowalczyk

Wyróżnienie- Bartosz Kotyra

Organizatorzy: Monika Kulbaka, Dorota Woźniak, Katarzyna Łopało. Gratulujemy!


Z okazji Dnia Misia, Panie Marta Markiewicz i Agnieszka Wojtysiak zorganizowały konkursy plastyczny MÓJ PRZYJACIEL MIŚ.

II miejsce
Hanna Mitrus
I miejsce
Alicja Brus, Antonina Hus
III miejsce
Zuzanna Dudkiewicz, Lena Rydz, Maria Obarska

            SERDECZNIE GRATULUJEMY!!


Konkurs Talerz pełen zdrowia

W świetlicy szkolnej panie Monika Kulbaka i Dorota Woźniak zorganizowały konkurs plastyczny Talerz pełen zdrowia. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

II miejsce
Julia Kulnianin
I miejsce
Zuzanna Kośmider
III miejsce
Rozalia Romanek

Gratulujemy!

Akcje prowadzone w świetlicy szkolnej
  • Zbiórka nakrętek na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie,
  • „Paczka dla zwierzaka” – zbiórka karmy dla zwierząt z lubelskiego Animals,
  • „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,
  • Zbiórka odzieży, zabawek i przyborów szkolnych dla podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego.
Kronika zajęć świetlicowych

Tak się bawimy ….

 

Galeria prac uczniów


Szkoła dobrych praktykprezentacja multimedialna opracowana przez Panią Alinę Pydyś

Wywiad na temat szkoły dobrych praktyk:

Szkoła Podstawowa nr 27 im.Marii Montessori w Lublinie © 2018 Frontier Theme