Warsztaty filozoficzne

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka grupa M2 wybrała się do Domu Słów na warsztaty filozoficzne prowadzone przez doktorantkę filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, panią Adę Augustyniak.
Autorka zaprezentowała swoją książkę Wytwórnik filozoficzny i zadała uczniom trochę podchwytliwych pytań, by skłonić ich do myślenia i refleksji.
Jak długo trwa teraz?
Czy pomarańczowa pietruszka wciąż jest pietruszką? Czy przestaje być sobą, gdy zmienia kolor?
Cy nalać i wylać znaczy to samo?
Czym różni się otwieranie od zamykania?
Skąd nasiono wie, na co wyrosnąć? Czy może się pomylić?
Skąd człowiek wie, na kogo wyrosnąć? Czy może się pomylić?
Co jest mądrzejsze: człowiek czy nasiono?
Pytania otwierają umysł, nie zawsze chodzi o udzielenie odpowiedzi, ale o zatrzymanie się i zastanowienie nad zagadnieniem. Nie ma złych odpowiedzi. Dzieci miały okazję spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. W czasie spotkania wywiązała się gorąca dyskusja, a potem uczniowie mogli odpocząć i zrelaksować się przy rysowaniu oraz czytaniu i oglądaniu książek obrazowych. Spotkanie było inspirujące zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Był też czas na delektowanie się pysznymi lodami w Bosko oraz słuchanie historii o Piotrusiu Panu pod Drzewem Opowieści przy Domu Słów. Dzień Dziecka dla M2 był bardzo udany.
Tekst i zdjęcia Dorota Kowalczyk

Szkoła Podstawowa nr 27 im.Marii Montessori w Lublinie © 2018 Frontier Theme